Jak poznat padělanou značku porcelánu?
Lidé k nám často nosí do Bazaru Mix v Ostravě porcelán na výkup. Mezi opravdovým bohatstvím nalezeným na půdě a uměle vytvořenou novou „kráskou“ je opravdu propastný rozdíl. Podvodníka často poznáme na první pohled, většinou se jedná o známé firmy, působící v oboru obchodu s falešným porcelánem atp. stejně tak dlouho, jako působí na trhu náš Bazar v Ostravě – Porubě. Poslední dobou se na nás ale obracejí lidé, kteří takovýto „špek“ koupili na bleším trhu, od „známého“ nebo dostali darem od tetičky. Potřebují znát cenu (ti čerstvě napálení) a nebo se snaží zboží zbavit dokud není typ tak moc znát (což většinou už dávno je).
Jak tedy poznat, že nejde o cenný originál?
Při nákupu používejte pár ověřených rad:
- nakupujte u známých prodejců starožitností
- k nákupu si přiberte osobu, která již porcelán nějaký ten čas sbírá a má s tímto oborem zkušenosti
- určitě nekupujte od osob, které za každým druhým slovem používají oblíbené – pánííí, pánee (chytří si domyslí) a prodávájí Vám starožitnost jako tutovku
- pokud nakupujete v bazaru či v obchodě se starožitnostmi, nechte si vypsat minimálně paragón. Na dokladu by neměla chybět poznámka s popisem předmětu a hlavně ať Vám prodejce na doklad zapíše o jakou značku se jedná. Platí u kosků, které prodejce prodává jako echt super starý kousek, za který také požaduje patřičný obnos.
I přesto Vám to nedá?
Navštivte námi hojně používanou stránku www.porcelainmarksandmore.com , kde mimo obrovskou fotosbírku známých i méně známých značek porcelánu, najdete také značky často napodobované a padělané. Stránky bohužel nejsou v českém jazyce, ale v tomto případě věřtě, ze Vám vystačí překladač google.